Stuf AIR LIGHTWEIGHT 16 - ZELENÁ 5,5Kg
Kód: 05 1009742 16 ZELENYSúvisiaci tovar
Podrobný popis
BESTSELLER ! V cene pod 300€ nemá tento odľahčený len 5,5kg bicykel konkurenta na trhu !
Bicykel taký ľahký a obratný, že si sním poradí každé dieťa - je obľúbenou vstupenkou do sveta športovej a pretekárskej cyklistiky, znesie aj intenzívne používanie. Naučiť sa jazdiť bez pomocných koliesok na tomto bicykle naozaj nie je problém !
Žiarivá farba bicykla zabezpečí, že je neprehliadnuteľný a dobre viditeľný aj na cestách aj na pretekárskych tratiach.
Bicykel Stuf je obratný, vrtký, ľahko ovládateľný s osvedčenými , bezproblémovými účinnými V-Brake brzdami . Kolesá sú navyše opatrené bezpečnostnými reflexnými pásikmi ktoré sú večer viditeľné po osvetlení autom na vzdialenosť 200 metrov . Geometria rámu znižuje ťažisko jazdca , čo zlepšuje agilitu a ovládanie bicykla. Zvýšené riaditká zaisťujú bezpečný posed, dieťa "neleží" natiahnuté nad rámom bicykla ale sedí vzpriamene a lepšie vníma jazdu aj okolie ako s rovnými riaditkami.
Žiarivá farba, vysoký lesk , ľahké čistenie a údržba.
Bicykel Vám dodáme na Vašu adresu kompletne poskladaný, zoradený, nastavený, pripravený na používanie
Rám: aluminium Triple Butted (trojito konifikovaná rúrka)
- vidlica: alumínium
- kľučky: ALU 100 mm
- brzdy: V-Brake predné a zadné alu, brzdové páčky prispôsobené veľkosti detských prstov
- ráfiky: ALU
- plášťa: Kenda K-1047 16"x1.50
- náboje: ALU
- riadidlá: ALU + stabilizátor medzi vidlicou a spodnou rúrkou rámu
- predstavec: ALU
- vek: pre deti od 4-6 rokov
- hmotnosť: ca. 5,50 kg bez pedálov
Doporučené doplnkové príslušenstvo :
- duralový stojan 16" na zadnú vidlicu ( dodáme Vám ho už namontovaný na bicykli )
AKÝ VEĽKÝ BICYKEL ? Najlepšia mierka: dĺžka kroku
Keď dieťa začne jazdiť, malo by byť schopné dosiahnuť oboma nohami na zem pri najnižšej možnej výške sedla, aby sa dokázalo udržať. Pravidlo teda znie: výška sedla sa rovná aktuálnej dĺžke kroku dieťaťa. Z toho tiež jasne vyplýva, že detský bicykel by sa nikdy nemal kupovať „na dorastanie“. Správne zmeranie nie je také ťažké. Ak si chceš byť stopercentne v istý, obráť sa na odborníkov na bicykle z predajne Capricorn. Radi ti pomôžeme s meraním.
Tu nájdeš tabuľku pre orientáciu vo veľkostiach:
Prvý bicykel - alebo ako naučiť dieťa bicyklovať
Prvýkrát sa bicyklovať a prvýkrát pozorovať bicyklovanie vlastného dieťaťa sú významné životné momenty nielen pre dieťa, ale aj pre nás, pre rodičov. Nižšie sme pre Vás pripravili niekolko praktických rád podľa našich skúseností a na záver aj návod od umelej inteligencie AI, môžete si vybrať , ktorý budete preferovať .
Naučenie bicyklovania bez pomocných koliesok sa dá zvládnuť pomocou niekoľkých krokov a trpezlivosti. Najprv je dôležité, aby sa dieťa naučilo udržiavať rovnováhu, čo sa dá dosiahnuť pomocou odrážadla, alebo kolobežky. ( ak z bicykla odmontujete pedále môžete núdzovo použiť aj malý bicykel ako odrážadlo ) Potom, keď sa dieťa naučí udržať rovnováhu, môžete prejsť na bicykel s pedálmi a pomôcť mu pri prvých pokusoch. Dôležité je, aby bol bicykel správnej veľkosti a aby bol čo najľahší a aby dieťa dosahovalo na zem celou plochou nohy. Pri učení je dôležitá aj bezpečnosť, preto je potrebné použiť prilbu a prípadne aj rukavice.
Postup, ako naučiť dieťa bezbolestne bicyklovať
Väčšina detí je schopná naučiť sa bicyklovať už vo veku okolo štyroch rokov, samozrejme za dopomoci dospelého. Prístup dospelého záleží samozrejme od povahy dieťaťa. Ideálne je keď chce bicyklovať samotné dieťa, vtedy sa všetky prekážky prekonávajú ľahšie. Buďte trpezlivý, pokojný a učte dieťa povzbudivým , hravým spôsobom. Pre niektoré deti je dobré keď vidí okolo seba bicyklovať iné deti aj dospelých, motivuje ho to. Dôležitý je tiež výber vhodného miesta. Prilba je jediná vec medzi asfaltom a hlavičkou Vášho dieťaťa. Nešetrite na nej, kúpte kvalitnú certifikovanú prilbu. Dieťa ju má mať na hlave vždy riadne zapnutú , ak je to možné aj rukavice, prípadne iné chrániče kolien , lakťov.
Dôležitý je výber vhodnej veľkosti bicykla, aby dieťa mohlo dostúpiť na zem oboma nohami na plocho, bez toho aby sa opieralo rozkrok o rám bicykla .
Užitočné začiatky sú na rôznych trojkolkách, či malých 12”palcových bicykloch s pomocnými kolieskami , alebo na rôznych typoch odrážadiel.
Prvý skutočný bicykel ? 🚴♂️
Čím je detský bicykel ľahší, tým sa dieťaťu na ňom lepšie ide a ľahšie sa ovláda. Ak sa dieťa bude učiť jazdiť na bicykli, ktorý váži dve tretiny jeho hmotnosti, bude to preň priťažké a po páde môže na bicyklovanie aj celkom zanevrieť. Detský ultraľahký bicykel Stuf AIRLIGHTWEITH 16” váži len 5,5kg a je ideálny na rýchle a bezbolestné zvládnutie prvých metrov bez dopomoci.
Brzdy ?
Na detských bicykloch sa stretávame s dvoma základnými typmi bŕzd – protišlapná brzda ( klasická kontra) alebo páčkové brdy (ráfikové alebo kotúčové), aké bývajú na väčšine bicyklov s volnobežkou pre dospelých. Preto sa aj viac odporúčajú.
Rodičia sa však často obávajú, či dieťa bude mať dostatočnú silu na to, aby páčku stlačilo. V súčasnosti väčšina výrobcov používa špeciálne brzdy na detský bicykel, ktorých páčky sú prispôsobené veľkosťou, tvarom aj tvrdosťou tak, aby boli pre dieťa ľahko ovládateľné a je možné ich nastaviť podľa dlžky detských prstov, preto sa toho netreba báť
💡 Tipy pre rodičov
Ako na to ?
Návodov je mnoho podobne ako s plávaním , ale pokiaľ nie ste rodič , ktorý hodí dieťa do jazera , aby sa naučilo samo plávať, tak Vám možno prídu vhod doporučenia a postupy ktoré sme roky zbierali a odlaďovali.
1.
Dieťa už jazdilo na malom bicykli s pomocnými kolieskami a ovláda jazdu , pedálovanie bez toho aby sa pozeralo na nohy , na pedále ?
- Výborne máte z polovice vyhraté ! Dieťa už vie pedálovať, ale nevie udržať rovnováhu
- odmontuje pomocné kolieska ( alebo lepšie, vezmite už bicykel s trochu väčšími kolesami, s nižším rámom už bez pomocných koliesok ) a vyberte veľmi mierne zvažujúci sa terén, ideálne nakrátko pristrihnutý rovný trávnik ( je rozdiel spadnúť na tráve a spadnúť na asfalte ! ) pokiaľ niečo nevyjde a dieťa Vám v malej rýchlosti spadne na tráve, nič a nedeje, postaví sa a s úsmevom pokračujeme. Keď sa "rozbije" na asflate je možné, že ďalšia lekcia sa odloží až o pár dní, či týždňov keď sa zahoja kolená, lakte ale hlavne detská dušička. Preto tráva !
- dlžka tréningovej trate má byť cca 10 - 15 metrov ( neskôr sa môže predlžovať ) je dôležité, aby na jej konci nebol betonový plot, či iná prekážka , ale aby voľne pokračovala ďalej !
- dieťa pokojne a s úsmevom oboznámte , že ešte nejde jazdiť samo , ale že ho budete celý čas zo zadu jemne držať za sedadlo ( 3-4 krát to zvládnete )
- 1.Lekcia sa volá NOHY DOLE !
- Dieťa má nohy na pedáloch , vy ho zo zadu držíte ( *odporúča pod pazuchy, za rameno , alebo použiť väčšiu šatku, ktorú dáte dieťaťu z predu pod pazuchy a zo zadu ho držíte za šatku, pomáhate mu s rovnováhou, nikdy nie z boku , či za riadítka, nemusíte byť sklonený k sedadlu bicykla ) a spolu sa pohnete rýchlosťou jeho pedálovania po 10-12 metroch mu dáte pokyn - nahlas ! NOHY DOLE !
- Dieťa dá dole obe nohy a bezpečne zastane , pustíte sedadlo( šatku ) a dieťa si po 3-4 pokusoch uvedomí, že kedykolvek môže dať nohy dole a bezpečne zastať bez pádu. Trávnik je okrem tlmenia pádu dobrý aj na to, že bicykel má väčší valivý odpor a nerozbehne sa tak rýchlo ( preto sa má terén jemne zvažovať )
- Tento postup opakujeme 3-4 krát a zakaždným s hlasným pokynom NOHY dole. Keď to dieťa zvláda a máte istotu , že dá nohy dole bez strah na Váš pokyn ideme na lekciu 2
- 2.Lekcia POL NA POL
- Vysvetlíte dieťaťu, že robíme to isté ako v 1-lekcii , teda polovicu trasy mu dávate zo zadu dopomoc a keď už cítite že by to zvládlo samo uisťujte ho , že ho stále držíte , ale necháte ho posledne 2-3 zapedálovania ísť samé a na pokyn NOHY DOLE ! ďieťa zastane. Trasu jeho pedálovania (tajne ) bez dopomoci, predlžujete ešte pár krát kým neusúdite že je dieťa pripravené na 3.lekciu ( alebo podla povahy dieťaťa sa s ním na tom môžete dohodnúť )
- 3.Lekcia OPAKUJEME
- Dieťa už len roztlačíte na začiatku a necháte ho pedálovať samé ( môžete bežať za ním ) na konci mu zakričíte nohy dole a dieťa samo bezpečne zastane. Zopakujte to opäť niekolkokrát podľa istoty dieťaťa. Samozrejme sami usúdite koľko opakovaní a či sú potrebné
- 4. Lekcia BRZDENIE
- Ak má bicykel protišlapnú brzdu ( kontrabrzdu ) dieťa už jej princím z pravidla pozná z jazdy s pomocnými kolieskami. Pripravte ho na použitie brzdy kedykolvek počas trasy na váš pokyn , alebo na jej konci podľa rozhodnutia dieťaťa - aby zabrzdilo a hned dalo nohy dole BRZDA - NOHY DOLE
- Keď má bicykel volnobežku a brzdové páčky , názorne ukážete dieťaťu ich funkčnosť . Odhadnúť silu brzdenia sa dieťa dobre naučí počas chôdze, keď drží bicykel z boku a tlačí ho pričom prstami zabrzdí. Naučte ho brzdiť oboma páčkami súčasne rovnakou silou. Tak a teraz už len veľa trpezlivosti a opakovaní.
- Môžeme nasadnúť a oprieť sa do pedálov, môžete mu zo zadu pri týchto pokusoch dávať dopomoc držiac ho za sedadlo, aby zvládlo brzdenie na istotu. Keď to zvládne samo, zastane kde chce , aj na Váš pokyn. Môžeme ísť na asfalt !
✅Dieťa povzbudzujte a chváľte jeho dielčie pokroky!
- 5. Lekcia ASFALT
- Upozornite dieťa že všetko sa bude diať rýchlejšie nech sa nezľakne, ale upokojte ho že na asfalte je to omnoho ľahšie. Že keď to zvládlo na tráve, asfalt je už nič. Ak má dieťa ochranné rukavice , alebo aj chrániče na kolená môžete mu ich dať nech sa cíti istejšie. ( aj Vy :-)
- Zopakujete si lekciu 2.3.4. z trávnika zrýchleným spôsobom na asfalte a nastal čas na 6. lekciu
Ak je to potrebné a dieťa si nie je isté podoprite ho zozadu*, pomôžte mu , ale nikdy nie z boku, alebo chytaním riadítok či rúk
- 6. Lekcia SÁM ( SAMA ) !
- Buďte dieťaťu v potrebnej miere k dispozícii a nechajte ho prekonávať rovné useky s brzdením a zastavením, následne sa má otočiť , hoci tlačiac bicykel , alebo s nohami na zemi a ísť k Vám . Keď to zvládne niekolko krát samé môžete tento velký deň a úspech nafilmovať a pridať otáčanie počas jazdy , samozrejme najprv s väčším polomerom, ktorý sa bude s pribúdajúcou istotou zmenšovať……. a máte doma cyklistu !
- 🏁 Gratulujeme !
2.
Dieťa už jazdilo na odrážadle , alebo na bicykli bez pedálov ?
Zpravidla už neriešite otázky rovnováhy a ak je dieťa dostatočne obratné môžete ísť rovno na pevný hladký povrch. Pokiaľ je dieťa pri odrážaní už naozaj veľmi sebaisté, dobre ovláda bicykel, zatáča, brzdí, a dokáže sa dlho viesť bez kontaktu nôh so zemou, prichádza čas pridať pedálovanie
1.Lekcia JEDNA NOHA - KOLOBEŽKA
Dieťa má jednu nohu na pedáli a druhou sa odráža od zeme ako na kolobežke. Zatáča a brzdí . Nechajte ho opakovať kým nenaberie istotu
2.Lekcia PEDÁLUJEME
Z kolobežkovania môže plynulo prejsť k pedálovaniu, keď sa mu podarí odraziť sa, nabrať rýchlosť, vyložiť aj druhú nohu na pedál a pedálovať vpred.
Niektoré deti môžu celý proces zvládnuť veľmi rýchlo, iné možno budú potrebovať viac času. Pokiaľ by malo dieťa veľký problém s pedálovaním, vždy sa môže vrátiť o krok späť. Dôležité je, aby ste zostal pokojný a trpezlivý. Pomôžete dieťaťu, aby sa uvoľnilo počas pedálovania a precítilo, ako bicykel reaguje na pedálovanie aj na nakláňanie bicykla.
✅ Dieťa povzbudzujte a chválte jeho dielčie pokroky
3. Lekcia ZÁKRUTA
Nechajte dieťa, aby postupne začalo šliapať do pedálov v pomalej rýchlosti a pokúsilo sa zatočiť vo väčšom polomere zákruty, ak je to potrebné a dieťa si nie je isté podoprite ho zozadu, pomôžte mu , ale nikdy nie z boku, alebo chytaním riadítok či rúk . Polomer zákruty môžeme s istotou dieťaťa pri jazde postupne zmenšovať.
4. Lekcia BRZDENIE
Ak má bicykel protišlapnú brzdu ( kontrabrzdu ) musíte mu nozorne ukázať o čo ide ( z odrážadla to nepozná ) . Poskytnime mu zo zadu oporu pri skúšaní činnosti brzdy. Pripravte ho na použitie brzdy kedykoľvek počas pedálovania na váš pokyn nahlas BRZDA , alebo na jej konci podľa rozhodnutia dieťaťa - aby zabrzdilo a hned dalo nohy dole .
Keď má bicykel voľnobežku a brzdové páčky , dieťa ich funkčnosť spravidla pozná z odrážadla, ak nie tak, názorne ukážete dieťaťu ich funkčnosť a môžete mu zo zadu pri týchto pokusoch dávať dopomoc držiac ho za sedadlo, aby zvládlo brzdenie na istotu. Keď to zvládne samo, zastane kde chce , aj na Váš pokyn.
5. Lekcia SÁM ( SAMA )
🏁 Gratulujeme máte cyklistu, ak dieťa zvláda plynule všetky úkony v nižšej rýchlosti dajte mu priestor na získavanie istoty pohnutia sa zošliapnutím pedálu jazdou, zatáčaním až po zabrzdenie a zosadnutie z bicykla. Pri prvom a poslednom úkone je zpočiatku potrebná asistencia. Samozrejme nezabúdajte dieťa chváliť za dosiahnuté úspechy.
3.
Čo vám poradí umelá inteligencia ?
Kedy začať?
Ideálny vek: od 3 do 6 rokov, v závislosti od dieťaťa.
Predtým môže dieťa jazdiť na odrážadle, ktoré výborne rozvíja rovnováhu.
✅
Čo potrebujete
-
Detský bicykel Stuf 16 alebo iný vhodnej veľkosti (dieťa by malo dosiahnuť nohami na zem).
-
Prilba určite kvalitná s bezp. certifikátom a ideálne aj chrániče, rukavice.
-
Rovný, bezpečný priestor – napr. tichá ulica, parkovisko, cyklochodník alebo nízky trávnik.
-
Trpezlivosť a povzbudenie
🚴♂️
Krok za krokom
1.
Nácvik rovnováhy – bez pedálov
-
Odmontujte pedále (alebo použite odrážadlo).
-
Dieťa si sadne, odráža sa nohami a skúša držať rovnováhu.
-
Tréning: nech sa spúšťa z mierneho kopčeka a skúša jazdiť s nohami nad zemou.
2.
Brzdenie
-
Naučte dieťa používať ručnú brzdu (ak má) alebo pedálovú brzdu.
-
Nech skúša zastaviť z nízkej rýchlosti.
3.
Nácvik štartovania a šliapania
-
Nasaďte pedále späť. (pozor na pravý a ľavý pedál ! majú opačné závity)
-
Pomôžte dieťaťu natrénovať, ako sa rozbehnúť (napr. jednou nohou na pedáli, druhou sa odrazí).
-
Držte ho zozadu pod pazuchami alebo za trup, nie za riadidlá ani za sedadlo.
4.
Pustenie a samostatná jazda
-
Po pár pokusoch pustite dieťa na pár metrov – ak padne, povzbuďte ho.
-
Opakujte, nech si postupne zvyká.
-
Nechajte dieťa skúmať samo, opravujte len chyby (napr. kríženie nôh pri pedálovaní).
💡 Tipy pre rodičov
-
Buďte trpezliví – niektoré deti sa naučia za pár minút, iným to trvá dni.
-
Chváľte ho aj za malé pokroky.
-
Vyhnite sa pomocným kolieskam – bránia učeniu rovnováhy.
-
Urobte z toho zábavu, nie stres.
🏁 Čo ďalej?
Jazdy pred domom → na cyklochodník → krátke výlety.
Ukazujte mu pravidlá bezpečnosti – zastavovanie, obzeranie sa, jazda vpravo.
Budeme radi ak nám napíšete svoj príbeh, svoj postup, pripomienky a skúsenosti , ktorými pomôžete tento postup odladiť pre ďalších rodičov.
Držíme Vám palce a užite si najkrajšie okamžiky športového detstva.
Karol Bodnár
Vedúci športovej predajne Capricorn
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.